2019 decemberében került a világűrbe leghosszabb ideig működőképes legkisebb műholdja, melynek fejlesztésében a H-ION is részt vett. Kiderült, hogy az ember által kibocsátott elektroszmog a világűrben is jelen van.
Az ATL-1 műhold
Az ATL-1 egy 5 x 5 x 10 cm-es méretekkel rendelkező kisméretű (2PQ) nano-satellite szerkezet. Küldetése: egy új, speciális hőszigetelő anyag világűri környezetben történő tesztelése. A fedélzetén elhelyezett referencia – és három hőszigetelő anyaggal közel 1mm-es rétegként bevont – akkumulátorokon a fedélzeti hőmérsékletet is figyelembe véve folyamatos mérést, adatgyűjtést és adattovábbítást végez. A mérések, elemzések folyamatosan zajlanak.
Az ATL-1 műhold az első magánszférában készült működő magyar műhold, amely létrejötte sokéves csapatmunka eredménye. Mindezt részben az Európai Unió és a Magyar Állam pályázati támogatásával valósította meg az ATL Kft. és stratégiai partnere a H-ION Kft. A szigetelő anyagcsalád és anyagszerkezet létrejötte 12 évnyi kutatás eredményeképpen Dr. Sinkó Katalin ELTE kutató vezetésével valósult meg. A műszaki tartalom Dr. Gschwindt András vezetésével, valamint a Metalloexpert Kft részvételével valósult meg.
A műholdon tesztelt új anyagcsalád hőszigetelő képessége a hővezetés, hőáramlás és hősugárzás területén is előnyös. Az ATL-1 sikerének köszönhetően – ami a tesztelt szigetelő anyagcsaládra megszerzett űrminősítést is jelenti – az alkotók már új műholdas programokat terveznek különböző anyagtudományi, biológiai és kémiai kísérletek, eredmények, technológiák világűri körülmények közötti tesztelését megcélozva.
A SMOG műhold család
A Masat-1 létrehozása után a BME műegyetemi kutató csoport a kisebb méret irányába mozdult el. A cél az 5x5x5 cm-es (1PQ) műhold megvalósítása volt. Még soha, senkinek nem sikerült ilyen kis méretű eszközt üzembe állítani és működtetni a világűrben. Elsőként a SMOG-1 fejlesztése indult, fedélzetén az emberiség földi kommunikációs tevékenysége keltette elektroszmog kimutatására alkalmas mérőműszerrel. Közismert tény, hogy az egyre nagyobb számban meginduló vezeték nélküli kommunikációt igénylő szolgáltatások, a nagy teljesítményeket használó műsorszórás által kisugárzott jelek jelentős része a világűrbe kerül. Ezek bizonyos területen éppúgy gondot jelenthetnek, mint a levegő, föld vagy a víz szennyezése. Tekintettel a világűri környezetben várható eleddig ismeretlen technológiai kihívásra, megvalósításra került a SMOG-P. Mint előfutárnak (P-prekurzor) feladata a 2020 végén pályára állítani tervezett SMOG-1-re váró nehézségek feltérképezése. Űrbeli viselkedésének megismerése által lehetőség nyílik a hosszabb élettartamra tervezett SMOG-1 konstrukciójának esetleges módosítására, tökéletesítésére. A SMOG-P mérésekkel bizonyította a Föld körüli térségben az ember keltette elektroszmog jelenlétét.
A SMOG csoport és az ATL Kft. közötti partnerség abban is megnyilvánul, hogy a MASAT-1 és SMOG műholdak megvalósításában az NMHH mellett az ATL Kft. volt a másik meghatározó támogató.
A kis műholdak élettartama
A 2019. decemberében Új Zélandról ~380 km magasságú, poláris, alacsony pályára helyezett ATL-1 és SMOG-P műholdak kifogástalanul működnek. Az alacsonypályás működésből következik, hogy naponta többször megkerülik a Földet, hol árnyékban, hol napsütésben kb. 7 km/s sebességgel. Ez olyan sebesség, amit itt a Földön soha nem érzékelhetünk. Működésük során folyamatosan gyűjtik és küldik az adatokat a földi vevőállomás felé, ahol az adatok kiértékelése történik. A műholdak élettartama 6-9 hónapra becsülhető. Ennek időtartama függ a légkör fékező hatásától az adott magassági zónában, a nap aktivitásától és egyéb paraméterektől is. A becsült pályaélettartam azt jelenti, hogy ezen időintervallum végén következhet be a légkörbe történő zuhanás és megsemmisülés. Így űrszemét sem keletkezik, ami ma már szintén fontos követelmény.
Újdonság
Ilyen anyagtudományi kutatás-fejlesztés eredményeként előállt anyagcsalád tesztelését a világűrben ebben a méretben még nem valósították meg, mint az ATL-1. A SMOG-P pedig világelső, mert ennyire kis méretű, kis tömegű, komplex feladatok ellátására alkalmas, működő műhold eddig nem létezett a világűrben.